Wolontariat
Wolontariat w naszej szkole, koordynowany przez pana Olafa Tupika, to przede wszystkim nieodpłatne działania naszych uczniów, które są podejmowane na różnych polach.
Wolontariat wpływa na wychowanie do działania na korzyść innej osoby lub grupy osób. Dobrze oddaje to przykład pomocy seniorom w czasie pandemii albo zaangażowanie przy pomocy dla uchodźców wojennych lub osób wykluczonych (pomoc przy ośrodkach wychowawczych lub szpitalach psychiatrycznych).
Dość ważnym aspektem działalności wolontariatu w naszej szkole jest praca dla wspólnoty szkolnej, lokalnej, kulturalnej oraz dzielnicowej. Takie postępowanie wpływa na zrozumienie postawy patriotyzmu i oddania dla ojczyzny nie tylko w deklaracji, ale też w praktyce. Osoby wychowywane przez takie działania mają duże szanse na większe zaangażowanie dla Polski w życiu dorosłym. Rożne akcje skupiają się także na historii miejsc, osób, które żyły w naszej dzielnicy oraz mieście.
Oprócz powyższych korzyści, warto również wspomnieć o tym, że działania wolontariatu pomagają w kształtowaniu kompetencji społecznych. Umacniają empatię – zdolność podejmowania różnych ról społecznych, a także układania dobrych relacji z innymi ludźmi, dają wynagrodzenie, czyli uczą zdolności motywowania siebie i innych do współpracy, uczą asertywności rozumianej jako umiejętność wyrażania i obrony własnego zdania bez naruszania przestrzeni własnej i innych ludzi. Wolontariat pomaga w uzmysłowieniu i zrozumieniu kontaktu społecznego w zakresie zdolności rozwiązywania konfliktów, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, postrzegania również mowy ciała, mimiki, gestów, gestykulacji, postawy i kontaktu wzrokowego. Wolontariat wspiera też umiejętność własnej autoprezentacji, czyli ten element, który ma bardzo duże znaczenie w przyszłej pracy i rozwoju zawodowym. Ostatecznie pomaga w budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie, czyli osoby, która oprócz wad potrafi czynić dobro.
Wolontariat to kształtowanie postawy ekologicznej zorientowanej na ochronie środowiska. Młode osoby widzą do czego prowadzi brak segregacji śmieci, wywożenie odpadów do lasów, znęcanie się i porzucanie zwierząt.
Działania wolontariatu skupiają również uwagę na uporządkowaniu stosunku wobec dóbr oraz usług z jakich korzystają nasi uczniowie. Pomagają zrozumieć, że w życiu człowiek powinien bardziej być, czyli stawać się sobą, a nie mieć, czyli żyć tylko dla zaspokojenia swoich hedonistycznych, indywidualnych potrzeb. Wolontariat to walka z egoizmem i wsobnością.
Działania nasze wspierają również szkołę, rodziny oraz społeczeństwo w profilaktyce uzależnień. Pomagają przeciwdziałać izolowaniu się jednostek. Wspierają budowanie umiejętności rozładowywania napięć osobistych i grupowych w sposób konstruktywny. Są profilaktyką wobec postaw, które mogą prowadzić do chorób układu nerwowego (depresja, nerwica, zaburzenia odżywiania).